02122550317 info@behsafamily.com

مقالات

تمایلات جنسی در انسان

تمایلات جنسی در انسان

تمایلات جنسی انسان موضوعی بس گسترده و فریبنده است که بسیاری چیزها را تحت تأثیر قرار می دهد و از بسیاری تأثیر هم می پذیرد. این تمایلات منحصر به فرد، برای هر فرد، خاص هستند و در عین حال در همه نیز عمومیت دارند. انسان ها امیال و تمایلات جنسی ای دارند که آنها را هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ عاطفی به حرکت و تکاپو وامی دارد. در بهترین حالت می توان گفت که: انرژی جنسی، نیروی زندگی آزاد و بالقوه ایست که می توان از آن درحیطه انسانی برای ارتقا و التیام استفاده کرد؛ لذت و سرخوشی فراوانی را همراه خود دارد و عزت نفس و رضایتمندی جسمی و عاطفی را برای ما به ارمغان می آورد.

اگرچه در فرهنگ ما، در باره سکس به عنوان عملی که انجام می شود صحبت می شود، و نه به این عنوان کهتمایلات جنسی چیزیست که ما داریم و سکسی بودن به عنوان چیزی که ما در حقیقت هستیم! ما کمتر دربارهتمایلات جنسی، یا دلایل عاطفی و ارتباطی میل جنسی، یا در باره این حقیقت که همیشه یک فرد وجود دارد که ما می خواهیم با او در سکس باشیم، صحبت می کنیم. به نظر می رسد تمرکز ما بیشتر بر این است که، چه مقدار رابطه جنسی می توان داشت، تا این که چطور می توانیم خودمان را از نظر جنسی ابراز کنیم.

بعضی از افراد سؤالاتی در زمینه ی جهت گیری جنسی خود و یا هویت جنسی خود دارند و یا حمایتی می خواهند تا با ترس های ناشی از مسائل فرهنگی و اجتماعی کنار بیایند. بسیاری هم می خواهند امیال، اولویت ها و ذائقه های جنسی خود را بفهمند.بعضی می خواهند در مورد افکار، باورها و ارزش های خود بحث کنند تا بفهمند چه تعارضاتی با اجتماع، مذهب یا پیشینه ی فرهنگی خود دارند. برخی افراد مشکلاتی در زمینه تصویر بدنی و عزت نفس جنسی خود دارند و یا باید با شرم جنسی ناشی از فرهنگ مثل خودآزاری جنسی، اعتیاد جنسی و یا وسواس جنسی دست و پنجه نرم کنند. در خواست کمک در ارتباطات جنسی نیز موضوع بسیا رایجی است. بعضی از مردم بچگی سخت و فاجعه باری داشته اند، که در نهایت، اغلب ارتباطات جنسی پیچیده و مشکل در دوران بزرگسالی را به ارث گذاشته اند. ما نرخ بالای طلاق و جدایی را داریم و همچنین افرادی که خواهان رویاروئی یا مناسبات جنسی هستند. افراد دیگری به دنبال فراگیر مهارت های ارتباطی و ایجاد صمیمیت هستند تا ازدواج، مناسبات متمدنانه با جنس مخالف و یا ارتباطات طولانی مدت خود را نگهدارند و یا تقویت کنند.

در پاسخ به سئوالات فوق می توان موارد ذیل را بعنوان سرفصلهای مطالب در نظر داشت:

  • آموزشی : مهیا کردن دانشی که بتوانید کنجکاوی و میل خود را دامن زده و تحریک کنید. شما می توانید چیزهای بیشتری در مورد بدن جذاب و شگفت انگیزتان وهمچنین هوش و خلاقیت خود بیابید. شما می توانید انرژی جنسی بالقوه خود را کشف کرده و آن را منعکس کنید، در مورد آن صحبت کنید، عمق آن را بسنجید و آن را ارزش گذاری کنید.
  • تجربی : تشویق شما به نزدیک تر شدن به خودتان، بدنتان، منحصر به فرد بودنتان و لذت هایتان؛ به درون عصب ها، ماهیچه ها، سر انگشتان، و لبهای خود بروید و آن ها را حس کنید؛ بفهمید چه چیزی حقیقتاً میل جنسی شما را بر می انگیزد، و چه چیزی آن را خاموش می کند؛ از هوس های خود لذت ببرید.
  • به وجد آمدن : تمرین هایی برای کشف زمینه های بنیادی شهوت برانگیزدر شما، سطح بالای سروتونین و لذت ناشی از آن را تجربه کنید و در جریان بازی سکسی و سرخوشی ناشی از لمس قرار گیرید.
  • قدرت بخشیدن : در افتادن با انتخاب آنچه که واقعاً خواهان آن هستید و برای آن ها ارزش قائلید، مثل روش های سکسی بودن. روش سکس خود را انتخاب کنید و میل، ذائقه و ترجیحات خود را درخواست کنید. تفاوت بین “تسلط بر[1]” و یا “تسلط همراه با[2]” طرز تفکر و رفتارتان را تجربه کنید.
  • وجودی[3] : شرم های فرهنگی خود در حیطه امیال جنسی را خلع لباس کنیم تا بتوانیم رضایتمندی و نشاط مفرط میل جنسی را حس کنیم و از عزت نفس جنسی خود حس خوبی داشته باشیم تا جایی که این نعمتی که داریم را قدر بدانیم و آن را محترم و مقدس بشماریم. حس میل جنسی را از شر تلقین های رسانه ای مشتری جمع کن حفظ کنیم وخود را از دست تبلیغات و صنعت سکس نجات دهیم.

این های مواردی هستند که باید در ارتقا کیفیت زندگی زناشویی و جنسی از آنها کمک گرفت در نوشته های بعدی بیشتر به آنها خواهیم پرداخت……

منتظر نوشته های بعدی باشید       با احترام دکتر رمضانی