02122676247 info@behsafamily.com

مقالات

درمان روان پویشی: روانکاوی مدرن

درمان روان پویشی: روانکاوی مدرن

رویکردی موثر و مبتنی بر هیجان در درمان مشکلات روانشناختی

وقتی که هر کدام از ما با مسئله ای در روابط عاطفی (مثل پرخاشگری، عدم صمیمیت و …) یا مشکلی روحی (مثلاضطراب، افسردگی، وسواس و … ) مواجه می شویم، شاید در اولین برخورد سعی کنیم آن را نادیده بگیریم و به خودمان بگوییم چیز مهمی نیست. اگر به آن فکر نکنیم از بین می رود. اما متأسفانه اغلب اوقات این اتفاق نمی افتد و سایه ی اضطراب یا افسردگی بر زندگی ما گسترده تر می شود تا حدی که گاهی اطرافیان نیز به وجود مشکلی در دنیای درونی ما پی می برند. در این مرحله ممکن است که به پیشنهاد اطرافیان یا احساس نیاز خودمان تصمیم بگیریم از شخصی حرفه ای در این زمینه کمک بگیریم. اما نکته ی مهم این جاست که از بین اینهمه روانشناس و مشاوری که در سطح شهر مشغول به کار هستند چطور درمانگر مناسب را پیدا کنیم؟ اصلاً فرق مشاورها با یکدیگر در چیست؟ چه کارهایی در جلسه ی درمان انجام می دهند؟ اگر درمان روانشناختی را مانند یک سفر در نظر بگیریم، گمان می کنم این حق هر مراجعی است که بداند این سفر چه قدر طول می کشد، از چه مناطقی عبور می کند و چه چیزهایی را تجربه خواهد کرد. این موضوع می تواند در انتخاب درمانگر به مراجعان کمک کند و باعث شود از روی بخت و اقبال کسی را انتخاب نکنیم.

 

در همین راستا قصد دارم خیلی کوتاه و مختصر، ویژگی های درمان روانپویشی را که من و بعضی از همکارانم در این کلینیک انجام می دهیم به شما معرفی کنم.

 

  1. همچنین مطالعات علمی روانشناختی نشان داده است که بینش هیجانی و درک عمیق عواطف به تغییر و حل مشکلات بسیار کمک می کند در حالی که بینش عقلانی به تنهایی چنین امری را ممکن نمی سازد. به همین خاطر است که خیلی از اوقات، افراد می دانند که دلیل مشکلاتشان چیست. مثلا این جمله را ممکن است که شنیده باشیم که «خودم می دانم، از وقتی از زنم طلاق گرفته ام این طوری شده ام!» یا « می دانم از وقتی پدرم فوت کرده افسرده شده ام» اما این بینش عقلانی به تنهایی کمک کننده نیست.
  2. درمان روانپویشی به بررسی تلاش های مراجعان برای فرار از افکار و احساسات ناراحت کننده می پردازد. آدمها به طور هشیار یا ناهشیار، کارهای زیادی انجام می دهند تا از جنبه هایی از تجربیاتشان که دردناک است اجتناب کنند. فرار از درک این جنبه های ناراحت کننده باعث می شود که مراجع نتواند هیجاناتش را به طور کامل تجربه کند و در نتیجه، همانطور که در بالا گفتیم، روند تغییر و حل مشکلات با بن بست مواجه شود.
  3. شناسایی الگوها و موضوعات تکرارشونده در زندگی مراجع. درمانگر روان پویشی در همکاری با مراجع تلاش می کند الگوها و موضوعات تکراری در افکار، احساسات و روابط مراجع را شناسایی کند. در بعضی از مواقع این الگوها و موضوعات باعث تخریب و رنج مراجع شده اند (مانند مردی که همواره درگیر رابطه با زنانی می شود که بی مهر و سرد هستند، یا زنی که همواره درگیر رابطه با مردانی می شود که پرخاشگر هستند). درمانگر به مراجع کمک می کند از شر این الگوها و موضوعات رهایی یابد.
  4. بررسی تجربیات گذشته جزئی جدایی ناپذیر از درمان روانپویشی است. درمانگر روان پویشی در کنار شناسایی الگوهای تکرار شونده به بررسی ریشه های آن در گذشته ی فرد می پردازد. این کار به درک عمیقتر مراجع از ریشه ی مشکلاتش کمک شایانی می کند.
  5. درمان روانپویشی بر روی روابط بین فردی متمرکز است. این درمان تأکید برجسته ای بر روی روابط بین فردی مراجعان دارد. مطالعات روانشناسی نشان داده است که جنبه های سازگار و ناسازگار شخصیت در دل روابط شکل می گیرند و به همین خاطر برای درک هرچه بیشتر شخصیت بایستی آن را در دل روابط تحلیل و بررسی کرد. به همین خاطر درمان روان پویشی برای حل مشکلات ما در روابط مان با همسر، فرزندان، دوستان، پدر و مادر و افراد دیگر بسیار سودمند است.
  6. درمان روانپویشی بر روی رابطه ی بین درمانگر و مراجع نیز متمرکز است. از دید درمانگران روانپویشی رابطه ی بین درمانگر و مراجع رابطه ای عمیقاً معنی دار و عاطفی است. به همین خاطر الگوهای تکراری افراد در روابطشان ممکن است در رابطه با درمانگرشان نیز پدیدار شود. درمانگر نیز بر این الگوها در رابطه اش تمرکز می کند. مثلا فردی که همیشه به دیگران بی اعتماد است، ممکن است که به درمانگرش نیز با شک و تردید بنگرد. فردی که با خشم و پرخاشگری دست و پنجه نرم می کند، ممکن است که نسبت به درمانگرش نیز خشمگین شود.
  7. درمان روانپویشی زندگی خیالی افراد را نیز بررسی می کند. برخلاف اکثر درمان های موجود، درمان روانپویشی به مراجع اجازه می دهد که در مورد هر چیزی که به ذهنش می رسد بدون محدودیت صحبت کند. وقتی که مراجعین این کار را می کنند (که البته این کار احتیاج به کمک درمانگر دارد) افکار آنها به طور طبیعی به سمت حوزه های مختلفی از زندگی روانی شان سوق پیدا می کند. آنها ممکن است خیلی از امیال، ترس ها، خیالپردازی ها و رویاهایشان را که تاکنون به زبان نیاورده اند را بتوانند در جلسه ی درمان به زبان بیاورند. همه ی اینها در درک مراجع از رفتارها و الگوهای ناسازگار زندگی اش کمک شایانی خواهد کرد و موجب تحول در زندگی وی خواهد شد. مطالعات بسیاری نشان داده است که درمان روانپویشی بسیار در حل مشکلات مراجعان تأثیرگذار است. به عنوان مثال در درمان اضطراب و افسردگی، درمان روانپویشی در مقایسه با داروهای ضدافسردگی سه برابر قوی تر و عمیق تر منجر به درمان افراد می شوند. برخلاف روانکاوی سنتی که جلسات چهار بار در هفته بود تعداد دفعات جلسات در این روش درمانی یک یا حداکثر دوبار در هفته است و روند درمان بعد از چند ماه به پایان می رسد و به ندرت ممکن است که یک سال طول بکشد.

درمان روان پویشی علاوه بر آنکه باعث برطرف شدن شکایت های مراجع می شود، به اهداف زیر نیز رسیدگی می کند

 • بهبود عملکرد فرد در سطح اجتماعی و شغلی
 • ایجاد تحملی قوی تر در برابر گستره ی وسیع تری از هیجانات
 • داشتن زندگی جنسی رضایت بخش تر
 • ایجاد درکی واقعی تر، عمیق تر و پیچیده تر از خود و دیگران
 • مواجهه با چالش ها و استرس های زندگی به شکلی منعطف تر

این مسیری است که در سفر روان پویشی، هر کدام ازمراجعان طی می کنند. امیدوارم در انتهای این سفر به رشد و آرامشی که به دنبال آن هستید دست پیدا کنید!