02122550317 info@behsafamily.com

مقالات

برنامه ریزی موفقیت تحصیلی و ارتباط آن با سلامت روانی_ جنسی نوجوان

برنامه ریزی موفقیت تحصیلی و ارتباط آن با سلامت روانی_ جنسی نوجوان

والدین دغدغه مند و روشنفکر بخوانند:
“برنامه ریزی موفقیت تحصیلی و ارتباط آن با سلامت روانی_ جنسی نوجوان”
دنیای نوجوانی حال و هوای خاص و مختصات ویژه ای دارد که عموما بطور مناسب درک نمیشود و نوجوان به دلایل مختلف؛ مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت نمی کند! دلایلی مانند:
_ عدم توجه والدین به اقتضائات جدید نوجوان
_ عدم اعلام نیازهای خاص دوران نوجوانی توسط نوجوان و سرکوب خواسته های درونی خود
_ نبود مشاوران آگاه و متخصص در مدارس بجهت آگاه سازی و ارائه مشاوره به دانش آموزان و…
این درک نشدنهای دوران نوجوانی گاهی توسط والدین به خاطر فاصله سنی و یا اشتغالات زیاد کاری و شغلی رخ می دهد و گاهی توسط مربیان و معلمان مدارس و موسسات آموزشی که بیشتر به فکر ارتقای دانشی و علمی نوجوانان دختر و پسر هستند و از شرایط خاص دوره نوجوانی غفلت می ورزند؛ صورت می پذیرد!
متاسفانه در عموم مدارس، معلمين و مربیان به‌جاى توجه به رفتار و عکس‌العمل‌هاى نوجوان فقط توجه به پيشرفت و موفقیت تحصيلى و ارتقای معدل وى دارند و به هيچ‌وجه به مشکلات عاطفى و روانى_جنسی او توجه نمى‌کنند و اين واقعيتى بسيار تأسف‌ برانگيز مى‌باشد.
مراقبت از رشد روانى نوجوانان امرى ضرورى است و بايستى رفتارهاى غيرطبيعى به موقع تشخيص داده شود تا از بروز هرگونه آسیب و یا انحراف روانى_جنسی جلوگيرى به‌عمل آيد.

نوجوانی که در شرایط بحران و یا بهتر است بگوییم تحول جدی و چند بعدی قرار گرفته و به خاطر عدم توجه تخصصی و کافی به او، دچار مسائل، مشکلات و بحران گشته و در زمانی که بیشترین نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد، از آن محروم است!

همین نوجوان امروز است که در آینده، در بزرگسالی که عقده های حاصل از آشوب روانی و حتی گاهی روان پریشی دوران نوجوانی ایجاد شده؛ در به در دنبال درمان آن می گردد!! غافل از اینکه بهترین دوران های زندگی که همانا نوجوانی و جوانی بود را در درگیری های روانی و سرکوب خواسته های درونی از دست داده!!
عدم آشنائى به مختصات و مسائل دوران بلوغ خود ممکن است پايه‌گذار مسائل، مشکلات و اختلالات روانى به‌خصوص در زمينه‌ فعاليت‌هاى جنسى بشود.
در این میان مشاور و روانشناس تربیتی است که متخصص شناخت نوجوان و ابعاد شناختی، عاطفی و روانی _ جنسی اوست و این توانایی را دارد تا نوجوان شما را در این مسیر یاری رساند.
در اینجاست که اهمیت روانشناس تربیتی مشخص شده که با در نظر گرفتن این شرایط، نوجوان را با تمام مسائلش درک می کند و با تخصص و تجربه خود که نوجوانان زیادی با همین نوع مسائل و مشکلات را بارها و بارها دیده و راهنمایی و کمک رسانی کرده ؛ فرزند نوجوان شما را از این گرداب هولناک و آزاردهنده، نجات دهد.
این حالات خاص روحی و روانی فرزند شما موقعی خیلی آسیب پذیر می شود که فشار روانی توقع موفقیت تحصیلی و قبولی رشته و دانشگاه خیلی خوب از طرف شما والدین عزیز و معلمان محترم به آن اضافه می شود!
نکته مهم و قابل توجه آنکه: این در حالی است که یکی از راه های نجات نوجوان از مسائل و آسیب های مختلف روانی _ جنسی دوران نوجوانی ؛ نگاهی صحیح به مقوله “درس و هدایت تحصیلی و برنامه ریزی درسی” نوجوان در راستای “پیشرفت و موفقیت تحصیلی” وی می باشد.
اما این امر و این راهنمایی و هدایت می بایست از طریق فردی متخصص و با تجربه که همانا “مشاور تحصیلی” است، رخ دهد.
در این صورت است که ما علاوه بر “مدیریت مناسب هیجانات و مسائل نوجوان” ؛ وی را همراه با “آرامش روانی” و تحت نظر یک روانشناس تربیتی به موفقیت های تحصیلی و آینده ای روشن رهنمون خواهیم بود.
مشاور تحصیلی با درک صحیح مسائل خاص و وضعیت فعلی فرزند نوجوان شما ، با استفاده از برنامه ریزی درسی و سوق دادن نوجوان به سمت درس و مطالعه و به دنبال آن پیشرفت و موفقیت تحصیلی و روشن کردن آینده وی در پیش چشمانش، سلامت روانی _ جنسی فرزندتان را به طور ضمنی بهبود بخشیده و وی را از طوفان آسیب های روانی نجات داده و به ساحل امن سلامت روانی توأم با موفقیت تحصیلی در دبیرستان و دانشگاه می رساند.

نتایجی که از این تعامل با نوجوان مدنظر داریم عبارتند از:
1. کمک و راهنمایی نوجوان در مدیریت هیجانات
2. توانمندسازی نوجوان در مدیریت زمان و جلوگیری از اتلاف وقت
3. روشن کردن اهداف و آینده ای روشن و امیدوارسازی نوجوان
4. با تقویت انگیزش درونی نوجوان کمک به طی کردن مسیر موفقیت تحصیلی
5. اشتغال به امور تحصیلی آینده ساز
6. باوجود برنامه ریزی درسی متوازن و تفریح به اندازه و نظارت و کنترل این برنامه توسط مشاور؛ مسائل روانى_جنسی نوجوان کنترل و تنظیم شده و دانش آموز به سلامت روانی مناسب این دوره سوق پیدا میکند.
بطور حتم همکاری و همیاری شما والدین دغدغه مند و روشنفکر و از طرفی خواست و اراده فرزندتان در این راه نقش تعیین کننده و بسزایی دارد.
به امید بهروزی همگان.